Jakim sposobem zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest widoczna przez zwykłych Polaków. Przeciętny Kowalski z roku na rok się bogaci. Dla wielu z nas pęd to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednakże coraz więcej osób stać na zakup własnego dom u. Często są to lokale mieszkalne w branży wtórnego, które żądają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a przy wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektrotechnik czy kuzyn złota ucho. Kupowane mieszkania coraz nagminniej nabywamy za gotówkę – co jest coś więcej niż zapowiedzią wzrostu zamożności Polaków, lecz również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się w celach inwestycyjnych. Apartamentu mieszkalnego do remontu nie będą jednak od razu skończone na przyjęcie nowego dzierżawcy. Konieczne jest przeprowadzenie złożonych prac, które nierzadko posiadają przetrwać kolejne kilkadziesiąt latek. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jak zwrócić uwagę? O tymże poniżej.
 

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

 


Do zasadniczych prac związanych z remontem mieszkania należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. W zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z reguły wymagają wymiany i otworów okiennych i drzwi, co ma możliwość wiązać się z kosztem nawet na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze drzwiczki zewnętrzne czy okna zhandlujemy poniżej tysiąca złotych. Jeżeli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na wzór do mieszkania w budynku objętym ochroną konserwatora, koszt ten może wzrosnąć o kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wskazane jest zaplanować już na wstępie renowacji. Często po zamówieniu powinniśmy czekać na wyprodukowanie i montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są dostępne od ręki. Wymiana ludzi elementów mieszkania wymaga także często uszkodzenia elementów elewacji – poprzez podkucie bądź zamurowanie szczelin. Po takich pracach konieczne jest ich zabezpieczenie i dostosowanie do wyglądu lokalu. Wymiana otworów okiennych po ostatnim malowaniu elewacji byłaby nie tylko w wyższym stopniu kosztowna, ale i długotrwała.

 

 

Zmiana układu pomieszczeńDo ciężkich i brudnych prac należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni dzięki salon, połączenie łazienki wraz z ubikacją czy zmiana liczbie pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń i stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część prac można rozwiązać łatwiej, wykorzystując stelaże i ściany wraz z karton-gipsu. Porządny remont spośród reguły będzie jednak oparty o trwalsze rozwiązania. Warto zwrócić uwagę na pewną rzecz, która często zadziwia osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość, niż się wydaje! Prace przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, odpowiednim wyborem będzie więc zamierzenie skorzystania z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie należy do najlżejszych prac. A musimy jeszcze pamiętać na temat bardzo ważnej rzeczy: przemiana układu pomieszczeń może wymagać również przeniesienie lub modyfikację układu istniejących już aplikacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

 

 

Wymiana instalacjiW lokalach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, praktycznie w każdej sytuacji konieczna jest wymiana aplikacji. Aluminiowa instalacja elektryczna może stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą spowodować do zalania, a fatalnie podłączona instalacja gazowa może w pewnej chwili spowodować prawdziwą tragedię. Kontrola wszystkich instalacji i w przypadku potrzeby ich odnowienie lub wymiana powinny być jednym z najważniejszych nakładów w budżecie kupującego. Od czasu stanu instalacji zależeć będzie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Nadmienione wcześniej zmiany układu obszarów mogą bezpośrednio wpływać dzięki koszt wykonania lub modyfikacji instalacji wszystkich typów. Dobrym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze zanim rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – dzięki czemu będziemy mieć ochronę jakości wykonanych prac. Wydatki związane z wymianą instalacji są bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej w kawalerce to koszt od momentu 2 do 5 tysięcy złotych, w większym mieszkaniu może to być chociażby ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z definicji są tańsze, choć wymiana całego pionu również ma możliwość być kosztowna.

 

 

Łazienka


Jednym z największych wydatków związanych wraz z remontem mieszkania jest również łazienka. Remont tego miejsca najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Przemiana wanny na prysznic, położenia umywalki czy toalety, zaś nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów warto wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt robót przy wykończeniu niewielkiej łazienki w kawalerce wyniesie także od około 2 do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od wyobraźni właściciela mieszkania. Najtańsze uporządkowanie zmieści się w kilku tysiącach złotych do postaci "pod klucz", dla innych osób wydatek kilkunastu tyś złotych na same płytki do łazienki to minimum. Wszystko zależeć będzie od czasu zasobności portfela inwestora bądź wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

 

 

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali budowana była bez zachowania każdego pionów i poziomów. Często różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Częstokroć fachowiec musi prostować ścianę na całej długości i wysokości lub nie wydaje się w stanie tego wykonać wyjąwszy znaczącej utraty metrażu lokalu. Jeśli decydujemy się w remont kapitalny, warto przeprowadzić go dobrze. Zamiast łatwych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki znane. Choć czas ich schnięcia, a z tego powodu i renowacji jest dłuższy, to standard lokalu nie opadnie za pośrednictwem wiele lat. Początkowo wiele osób pomija też wydatek malowania ścian – ma możliwość to być nawet kilkanaście złotych za mkw., a i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze farby ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to zerknij na strone internetowa na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie apartamentu mieszkalnego w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilka tysięcy złotych kosztu.

 

 

PosadzkiDobry remont kapitalny nie powinna obyć się bez wymiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach istnieją panele podłogowe. Dostępne są w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często wykorzystywane są też podłogi wraz z płytek lub z desek: klejonych i litych. Każde z rozwiązań ma trochę inną trwałość i różne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych jesteśmy wstanie za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami po kawalerce lub też przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych w wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na wyjątkowe zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole do wyboru. Dla większości ludzi właściwym rozwiązaniem będzie chociaż zakup paneli podłogowych o grubości 8 milimetrów i klasie ścieralności AC4. Umożliwi to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i obniżenie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują montaż w cenie produktu lub za niewielką opłatą. Przedsiębiorstwa działające na rynku dają tą usługę w cenie około 15 złotych za metr kwadratowy. Do wydatków tych zaliczyć można wciąż podkłady pod panele czy listwy przypodłogowe. To koszty które często pomijane istnieją przy pierwszej analizie nakładów pieniężnych remontu.

 

 

KuchniaO ile koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć będzie tylko od fantazji właściciela mieszkania, to koszty kabin wykonywanych na zamówienie jesteśmy wstanie oszacować z dość niemałym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie oferują takie produkty najczęściej w przedziale od nawet poniżej 1000 złotych do więcej niż 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej łazienki koszt mebli wyniesie około 2-5 tysięcy złotych, w dużych mieszkaniach i tuż przy zastosowaniu najlepszych materiałów mamy możliwość zobaczyć rachunek opiewający dzięki kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i nabycie mebli warto zaplanować na wczesnym etapie remontu. Produkcja mebli na zlecenie utrzymuje często od 2 aż do nawet 8 tygodni. W tym momencie można nawet przeprowadzić każde pozostałe prace remontowe. Właściwie więc wcześniej odpowiednio wykonać pomiary i dostosować ułożenie instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej do układu sprzętu AGD i mebli.

 

 

Szafy wnękoweUsługi stolarskie przy remontowanych mieszkaniach często nie zaakceptować ograniczają się jedynie aż do zabudowy w kuchni. Raz za razem częściej korzystamy również wraz z szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwiązania są wygodne, trwałe, a jednocześnie niekoniecznie drogie. Większość szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w cenie do 3000 złotych, czasem nawet z uwzględnieniem interesujących dodatków czy luster. Wytwarzanie szafy na wymiar być może zająć kilka tygodni, tak jak ma to miejsce tuż przy meblach kuchennych. Warto dlatego planować te zakupy równolegle, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie wyłącznie ułatwi to zamówienie jak i również pracę stolarzowi, ale nierzadko będzie też kartą przetargową do zbicia ceny sprzętów o kilkaset złotych.

 

 

Meblowanie i ozdabianie


Wykonanie każdego prac remontowych to nie zaakceptować koniec. Bardzo ważne wydaje się właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać na meblach czy ścianach poniekąd przez wiele tygodni. Wówczas gdy ten etap mamy zbytnio sobą, warto umeblować mieszkanie i zadbać, by było przytulne. Elementy takie jak poduszki, świeczki czy zasłonki nie kosztują dużo, a będą w stanie zdecydowanie ulepszyć wygląd i komfort pubu. Pomijając fakt czy mieszkanie zamawiamy niezwykłego czy z wdrożeniem na wynajem.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Jakim sposobem zaplanować remont mieszkania?”

Leave a Reply

Gravatar